Helyszíni szemle
Kiknek és mikor ajánlom?
Minden árajánlat adás előtt célszerű helyszíni szemlét végezni. Lakás, családi ház esetében ha a tulajdonos vagy a lakók felfigyeltek a lakásban lévő fa anyagú szerkezet vagy bútor kapcsán valamilyen rendellenességre/furcsaságra, de nem tudják, hogy mi a további teendő és pontosan milyen szakemberhez kellene fordulni.
Mit csinálok és az mire jó?
A helyszíni szemle nem azonos a helyszíni vizsgálattal. Célja, hogy a szakértő megismerkedjen a megrendelővel, a feladattal, és minden olyan körülményt felmérjen, aminek alapján el tudja készíteni a konkrét helyszínre szabott ajánlatát. Szükség esetén segítek a feladat mérnöki meghatározásában, tanácsot adok a további lépésekre vonatkozóan, a faanyagvédelmen és tartószerkezeti feladatokon túli további szakágak megnevezésében. Felhívom a figyelmet a fontosabb jogszabályi kötelezettségekre.
Mikor nem javasolom?
Ha az épület vagy a vizsgált szerkezet viszonylag kicsi és messze van Budapesttől (ha a helyszíni szemle költsége meghaladná magának a vizsgálat díjának a 20%-át), és a feladat fényképek alapján is viszonylag jól meghatározható.
Gócfeltáró / állapotfelmérő vizsgálat
Kinek és mikor ajánlom?
Ingatlan adás-vétel, értékbecslés esetén indokolt, amikor az ingatlan sorsa még nem egyértelműen eldöntött, a megrendelő kisebb anyagi ráfordítással szeretne képet kapni egy faszerkezet állapotáról, de írásos dokumentálásra nincsen szüksége.
Amennyiben szükséges írásos dokumentáció.
Mit csinálok és az mire jó?
- A helyszíni vizsgálat során a szerkezetet igen alaposan szemrevételezem,
- a jól hozzáférhető és megközelíthető elemeket egyéb vizsgálati módszerekkel leellenőrzöm,
- az eltakart szerkezetek esetében csak azokon a helyeken végzek szúrópróba szerű feltárásokat, ahol azt a helyszíni körülmények és korábbi tapasztalatom alapján indokoltnak tartom.
A látottak alapján szóban általános képet adok a szerkezet feltételezett állapotáról, a munka elvégzéséről jegyzőkönyvet készítek, de ez nem azonos a faanyagvédelmi szakvéleménnyel! A jegyzőkönyv azt igazolja, hogy a munkát elvégeztem, lényegében egy teljesítési igazolásnak felel meg. Az észlelt károsodásokat a szerkezetre feljelölöm.
*A “feltételezett” szót azért kell kiemelni, mert eltakart szerkezetek (pl. csapos-, vagy borított gerendafödémek) esetében csak a feltárt részek állapotáról tudok egyértelműen nyilatkozni, a többi eltakart rész állapotára csak következtetni lehet. Minél több feltárás készül, annál jobban közelít a feltételezésem a valósághoz. A szükséges feltárások száma esetenként más és más. Látszó tetőszerkezet esetében lényegesen pontosabb kép nyerhető a szerkezet állapotáról. A vizsgálat alapjául szolgál a gócfeltáró előzetes állapotfeltáró faanyagvédelmi szakvélemény elkészítésének.
Mire nem jó?
Felhívom a figyelmet, hogy a vizsgálat önmagában tételes költségvetés készítésére nem alkalmas! Kivitelezésre felhasználni nem lehet.
Részletes faanyagvédelmi vizsgálat
Kinek és mikor ajánlom?
Felújítási, átalakítási munkák kivitelezése előtt indokolt elvégezni, amikor a megrendelő szeretne egy faszerkezet minden elemére kiterjedő pontos vizsgálatot készíttetni, de írásos dokumentálásra nincsen szüksége, mert a tervezett munka nem építési engedély köteles tevékenység. Pl. tartószerkezeti beavatkozást nem igénylő, teher- vagy homlokzatváltozással nem járó karbantartási, héjazat javítási munkák esetén. Főleg magánszemélyek, kisebb vállalkozások tulajdonában vagy egy személy döntési jogköre alá tartozó ingatlanok esetén lehet önmagában (részletes faanyagvédelmi szakvélemény készítése nélkül) létjogosultsága.
Amennyiben szükséges írásos dokumentáció …
Mit csinálok és az mire jó?
- A helyszíni vizsgálat során a szerkezetet elemről elemre haladva részletesen (enyhe roncsolással járó ácskalapácsos és/vagy fúrós, ill. vésős vizsgálati módszerrel ) leellenőrzöm,
- az eltakart szerkezeteket a szükséges mértékig feltárom, vagy feltáratom,
- a magas nehezen hozzáférhető elemeket létrával, szükség szerint alpintechnikával közelítem meg,
- a károsodott elemekből laboratóriumi vizsgálat céljára mintát veszek,
- a mintákat megvizsgálom, vagy szükség szerint megvizsgáltatom,
A látottak alapján szóban pontos képet adok a szerkezet állapotáról, a munka elvégzéséről jegyzőkönyvet készítek, de ez nem azonos a faanyagvédelmi szakvéleménnyel! A jegyzőkönyv azt igazolja, hogy a munkát elvégeztem, lényegében egy teljesítési igazolásnak felel meg. Az észlelt károsodásokat a szerkezetre feljelölöm, a kivitelezővel megbeszélem.
A vizsgálat leggyakrabban alapjául szolgál a részletes faanyagvédelmi szakvélemény elkészítésének.
Szakvélemény készítés nélkül csak a helyszíni munka elvégzésének akkor van értelme, ha közvetlenül a kivitelezés előtt történik, és a vizsgálatot követően a szakértő a tapasztalatait a helyszínen szóban át tudom adni a kivitelezőnek, szükség szerint szakértői művezetés keretében segíti a kivitelezés menetét.
A vizsgálatot követően a kivitelezők pontos képet kapnak egy tételes költségvetés készítéséhez. A helyszíni jelölések alapján a kivitelezés elvégezhető.
Felhívom a figyelmet arra, hogy amennyiben a kivitelezési munka a helyszíni vizsgálatot követően nem kezdődik meg rövid időn belül, akkor célszerű a vizsgálatot részletes faanyagvédelmi szakvéleményben ledokumentáltatni. A szerkezetről ugyanis idővel lekophatnak a jelek és nem fog senki emlékezni a részletekre, így szerencsétlen esetben a vizsgálatot újra el kell végezni.
Szolgáltatásaink
Faanyagvédelem
Elérhetőségek
Ugrinné Zrubka Beatrix
okl. Építőmérnök Statikus
Faanyagvédelmi szakértő
+36 30 311 4018